בעקבות מותו של החייל שנדבק בעזה: " לערוך בישראל ניסוי בתרופה "

ניסוי בתרופה. צילום: חברים לרפואה
המקרה המצער הוביל לקריאה דחופה למשרד הבריאות

בעקבות מותו הטראגי של החייל שנדבק בפטרייה בעזה- קריאה בארגון "חברים לרפואה" שהשתתף במאמץ הבאת התרופה הניסיונית ארצה: "לערוך בבית חולים בישראל ניסוי בתרופה כדי שתהיה זמינה לטיפול מיידי בחיילים שנדבקים"

בעקבות מותו המצער של חייל המילואים חנן דרורי הי"ד שנדבק לפני שבועות אחדים בפטרייה מסוכנת בעזה לאחר שנפצע קשה: בארגון "חברים לרפואה" קוראים למערכת משרד הבריאות לבצע שלב ניסיוני בתרופה לפטרייה-בישראל.

כזכור, מאז נפצע היה דרורי מאושפז והרופאים נאבקו על חייו, זאת לאחר שהפטרייה המסוכנת שעמידה לטיפולים המוצעים הקיימים – התפשטה וחדרה למערכות גופו. משפחתו בשיתוף בית החולים והתגייסות עמותת "חברים לרפואה" עשו מאמצים אדירים במטרה להביא את התרופה הניסיונית Fosmanogepix מאירלנד, אבל עד ששונעה לישראל זה היה עבורו כבר מאוחר מידי.

פאזה שניה של ניסוי – בחלק מהמקרים הוכחה כיעילה

כמו כן דווח שחיילים נוספים, יותר מעשרה במספר, נדבקו אף הם בפטרייה. "התרופה נמצאת בפאזה שניה של ניסוי, היא לא יעילה לכל סוגי הפטריות, אך במקרים מסוג זה שבו לקה החייל, היא הוכחה כיעילה", מסביר ברוך ליברמן מנכ"ל חברים לרפואה.

 "יש חשיבות גדולה שבית חולים מקומי – בישראל יבצע את הניסוי בארץ בעת הזו, על מנת שהתרופה תהיה זמינה באופן מיידי לכל מי שזקוק לה, ויוכל קבל אותה ללא שהות במסגרת הניסוי.

"חברים לרפואה" סייעו גם במקרה הזה לתיאום השינוע של התרופה בין החברות, על מנת לקצר את התהליך ובמטרה שהתרופה תגיע במהירות האפשרית מאירלנד לישראל, ולדאבוננו זה היה מאוחר מידי, אבל יש חיילים נוספים שנדבקו בפטרייה זו ואחרות, והמשך הלחימה בעזה מגביר את החשש להישנות התופעה עם מקרים מסכני – חיים נוספים", הוא מפרט.

לתת פתרון חדשני שנותן תקווה למצבים רפואיים מסובכים

"החשיפה לתנאי השטח בשדה הקרב במקרי פציעה קשים, לרבות תנאים של קרקע מזוהמת במי ביוב, מנהרות טחובות, עובשים וכיו"ב, ובמיוחד בעונה זו של החורף מעצימה את הסיכונים", מציין ליברמן. "הארגון מתמחה בהנגשת תרופות למי שזקוק, לרבות תרופות ניסיוניות שטרם נכנסו לשימוש, אך בכוחן לתת פתרון חדשני שנותן תקווה למצבים רפואיים מסובכים".

 עמותת ״חברים לרפואה״ נוסדה בשנת 2003 מתוך חזון לתת תרופה לכל מי שזקוק לה. כיום מהווה העמותה את ארגון הגג הגדול בתחומו לסיוע בתרופות, החל מתרופות בסיסיות, תרופות למחלות כרוניות, תרופות ניסיוניות ועד לתרופות יקרות שאינן בסל הבריאות.

עשרות אלפי חולים מקבלים סיוע בתקופות מידי חודש

בזכות פעילות העמותה, עשרות אלפי חולים מקבלים סיוע בתרופות מדי חודש ועל פעילותה בהנגשת תרופות בתקופת מגפת הקורונה העולמית אף זכתה באות שר הבריאות.

עם פרוץ המלחמה ואירועי השבת השחורה,  פתחה "חברים לרפואה" מרלו"ג מרכזי דרכו היא מנהלת את אופרציית חלוקת התרופות והציוד הרפואי בהתאם לצרכים העולים מהשטח. עד כה, העבירה ציוד ותרופות בשווי של מעל מיליון ₪.

בכלל זה, כ- 5 טון ציוד חירום רפואי הועבר לגדודים בתוך עזה ובצפון ולכיתות כוננות ביישובים בגבולות, למעלה מ-500,000 פריטי סיוע שונים לעומדים בחזית המלחמה, לכיתות הכוננות ולחיילים, ולמעלה מ-16,000 משלוחי תרופות לפצועים, למפונים ולתושבי הדרום. בימים אלו, נערך הארגון להמשך הלחימה ומבצע רכש מתרומות על מנת לספק מענה לבקשות מיידיות לציוד חירום רפואי ותרופות בהיקף של כ3 מיליוני שקלים.

ניסוי בתרופה. צילום: חברים לרפואה
ניסוי בתרופה. צילום: חברים לרפואה

שב"ח שהתחזה למאבטח ירצה עונש של 18 חודשי מאסר

*הי, נהנית מהתוכן באתר או בכתבה? נהדר! חשוב לדעת שהתוכן לא מהווה המלצה, חוות דעת מקצועית כלשהי או תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי, עוד חשוב לדעת – כל התוכן באתר מוגן בזכויות יוצרים ואסור להעתיק.

אהבתם את הכתבה? שתפו...

מה חדש?

דילוג לתוכן