שמחה הפכה לטרגדיה: צעיר אלרגי נאבק על חייו לאחר שאכל גלידה

גלידה בחתונה שהפכה לטרגדיה

צעיר אלרגי מאושפז במצב קשה לאחר חשיפה לבוטנים: "הוא היה צריך לשאת מזרק אפיפן"

אירוע טרגי התרחש לפני כשבועיים, כאשר צעיר בשנות ה-20 לחייו, הסובל מאלרגיה לבוטנים, אכל גלידה שהכילה ככל הנראה בוטנים במהלך אירוע באולם שמחות. כתוצאה מהחשיפה, הוא לקה בתגובה אלרגית חמורה ואיבד את הכרתו.

"הוא עזב את המקום והלך הביתה", מספרת ב', אמו של הבחור, "ויצר איתי קשר כדי שאזכיר לו מה מינון התרופה שהוא צריך לקחת כדי להתמודד עם התגובה האלרגית. תוך כדי שיחה איתי, כלתי תפסה את הטלפון והודיעה לי שהוא התמוטט ושהיא מזמינה אמבולנס". מעדות האם עולה כי הצעיר עבר החייאה בתוך זמן קצר, עם הגעת צוות מד"א למקום, אך למרות שהצליחו להחזיר לו דופק ולייצב את מצבו, הוא מטופל מאז בטיפול נמרץ ומצבו מוגדר קשה.

נמצא במעקב מתמיד ובדרך כלל התגובה היתה מתונה

אמו של הצעיר מסבירה כי הוא במעקב רופא אלרגולוג מאז ומתמיד, וכשהיה סובל מתגובה אלרגית היא הייתה בדרך כלל מתונה וטופלה באמצעות משאף או אנטיהיסטמינים (תרופות המשמשות כטיפול טווח קצר לתגובה אלרגית). ברשות הצעיר, לא היה מזרק אפיפן, הידוע כמציל חיים במקרים של תגובה אלרגית חריפה, בזמן האירוע הקשה. למעשה מתברר שלמרות שהצעיר אובחן כאמור כאלרגי לבוטנים, לפני שנים רבות – משפחתו לא תודרכה שכדאי מאוד שהוא יישא איתו תמיד את המזרק.

לדבריו של ד"ר אדוארדו שחר, מנהל היחידה לאימונולוגיה קלינית ברמב"ם ומומחה לאלרגיות, רגישות למזונות נפוצה מאוד ויכולה לבוא לידי ביטוי באופנים שונים, אך תמיד יש לקחת בחשבון כי היא עלולה להגיע למצב מסכן חיים:

"ישנו ציבור גדול של אנשים הסובלים מאלרגיה לסוגי מזון שונים, הנפוצים ביניהם הם בוטנים ואגוזים, מוצרי חלב וביצים. מרבית האנשים יסבלו מתסמינים מתונים, גרד, נפיחות, קוצר נשימה, פריחות וכדומה, אך במקרים נדירים, התגובה עלולה להחריף ולהתפתח למצב של ירידה בלחץ הדם, קושי בנשימה, שוק אנפילקטי ואף סכנת מוות ממשית", הוא מסביר ומחדד, "אנשים המאובחנים כאלרגיים למזון צריכים להימנע ככל האפשר מחשיפה למזונות האמורים, להיות במעקב קבוע של רופא מומחה, ולהקשיב להמלצות הטיפול שהוא נותן, להכיר את התסמינים להתפתחותה של תגובה אלרגית, להחזיק ברשותם מזרק אפיפן שיכול להציל חיים במידה ומתפתח אירוע מסכן חיים, וכמובן – להתפנות , מהר ככל האפשר, אל בית החולים הקרוב במקרה כזה".

המקרה הקשה מדגיש את החשיבות הרבה בהגברת המודעות לסכנות האלרגיות למזון, וחשיבות ההדרכה וההכנה המתאימה למצבי חירום.

גלידה בחתונה שהפכה לטרגדיה
נערך בBing

מהאיגוד הישראלי לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית נמסר כי האיגוד " מצר על האירוע הטראגי ומאחל לצעיר החלמה מהירה. חברי האיגוד מדגישים פעם נוספת את ההמלצות מצילות החיים למטופלים עם אלרגיה למזון:

1. להקפיד על מעקב קבוע אצל מומחה באלרגיה ואימונולוגיה.
2. לשאת מזרק אפיפן בכל זמן.
3. לא להסס להשתמש באפיפן בעת תגובה אלרגית חריפה.
4. עם הופעת תגובה אלרגית קשה, לא לבזבז זמן, במקביל להזרקת האפיפן, להזמין כוחות הצלה כדי להתפנות לבי"ח".

הסכם חדש לעובדי אלעל עם מענקים יפים והטבות נוספות – כיף! פורטל החיים הטובים של ישראל

*הי, נהנית מהתוכן באתר או בכתבה? נהדר! חשוב לדעת שהתוכן לא מהווה המלצה, חוות דעת מקצועית כלשהי או תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי, עוד חשוב לדעת – כל התוכן באתר מוגן בזכויות יוצרים ואסור להעתיק.

אהבתם את הכתבה? שתפו...

מה חדש?

דילוג לתוכן