בתום חקירה בינלאומית נחשף: מחלות גנטיות הוחזרו לנשים בביציות בישראל

ביציות עם מחלות גנטיות, צילום אילוסטרציה באמצעות בינג בינה מלאכותית - אודי דוד בן דוד

בעקבות דיווח של משרד הבריאות המשטרה פתחה בחקירה סמויה ומורכבת, הנוגעת לחשד לביצוע עבירות מרמה בנסיבות מחמירות, מעשה העלול להפיץ מחלה ועבירות נוספות, בעקבות פרשייה של יבוא ביציות מופרות מגאורגיה עם מחלה גנטית לשם טיפול (IVF) ) בהפריה חוץ גופית לנשים בארץ

ראשיתה של החקירה החלה בבדיקה פנימית של משרד הבריאות והגשת תלונה למשטרה, אודות חשד להחזרת ביציות מופרות עם מחלה גנטית למספר מטופלות בארץ.

שיתוף פעולה של יחידת ההונאה במשטרת ישראל, משרד הבריאות והפרקליטות

ביציות עם מחלות גנטיות, צילום אילוסטרציה באמצעות בינג בינה מלאכותית - אודי דוד בן דוד
ביציות עם מחלות גנטיות, צילום אילוסטרציה באמצעות בינג בינה מלאכותית – אודי דוד בן דוד

במסגרת חקירה סמויה, המנוהלת מזה מספר חודשים ביחידת ההונאה של מחוז ת"א, בשת"פ מת"מ חטיבת המודיעין ובסיוע משרד הבריאות והפרקליטות, הצטברו חומרי חקירה נגד שני חשודים (צוות רפואי) העוסקים בתחום הפרייה חוץ גופית, אשר פעלו במספר מועדים במהלך החודשים האחרונים ביבוא ביציות מופרות מגאורגיה, במטרה לבצע פעולת הפרייה בארץ למטופלות שלהם, כאשר חלק מהביציות התגלו עם מחלה גנטית (המופיליה B) קשה.

עפ"י החשד, עולה כי הביציות נשאבו מנשים הנושאות את מחלת ההמופיליה בגאורגיה והוחזרו למספר נשים בארץ, מהן גבה צוות החקירה עדויות, לאחר שנפגעו מהטיפול וההחזרה של העוברים.
במקביל, התקבלה החלטה במשרד הבריאות שלא לאפשר, בשלב זה, המשך יבוא ביציות וביציות מופרות מיחידה זו.

מנסים לאתר את הנשים בכל רחבי הארץ

משרד הבריאות הורה לכל מנהלי היחידות להפריה חוץ גופית בארץ לאתר את הנשים שיובאו עבורן ביציות מהיחידה המדוברת, על מנת ליידע אותן לגבי הסיכון ולאפשר להן לקבל החלטה מושכלת לגבי השימוש בביציות.

החשודים הובאו לחקירה ובהמשך היום וככל שיידרש מבחינה חקירתית, יובאו לדיון בבימ"ש השלום בת"א בבקשה להאריך את מעצרם.

ממשרד הבריאות נמסר: " במשרד הבריאות התקבלו דיווחים על ייבוא ביציות מופרות ממרפאה בחו"ל (BIRTH, גיאורגיה) מתורמת נשאית של מחלה גנטית (המופיליה B)

על פי החשד, על אף שהמידע על הנשאות הגנטית למחלה היה מצוי לכאורה בידי הצוותים במרפאה בחו"ל ובישראל, העוברים הועברו ארצה ואף בוצעה החזרה של הביציות המופרות למספר מטופלות ישראליות.

נציב קבילות הציבור הורה על הקמת ועדת בדיקה שפעלה בשיתוף עם הפרקליטות ומשטרת ישראל לבירור החשדות.
במקביל, נערכו צעדים מיידים על ידי משרד הבריאות וכן התקבלה החלטה במשרד הבריאות שלא לאפשר, בשלב זה, המשך יבוא ביציות וביציות מופרות מיחידה זו.
משרד הבריאות הורה לכל מנהלי היחידות להפריה חוץ גופית בארץ לאתר את הנשים שיובאו עבורן ביציות מהיחידה המדוברת, על מנת ליידע אותן לגבי הסיכון ולאפשר להן לקבל החלטה מושכלת לגבי השימוש בביציות אלה".

לילה שלם של קרבות ללא הפסקה – צה"ל בבית החולים שיפא בעזה – פרסום ראשון

*הי, נהנית מהתוכן באתר או בכתבה? נהדר! חשוב לדעת שהתוכן לא מהווה המלצה, חוות דעת מקצועית כלשהי או תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי, עוד חשוב לדעת – כל התוכן באתר מוגן בזכויות יוצרים ואסור להעתיק.

אהבתם את הכתבה? שתפו...

מה חדש?

דילוג לתוכן