פריצת דרך באלצהיימר: גילוי מוקדם עשוי להאט את המחלה

מוח

המפתח לעיכוב אלצהיימר טמון בגילוי המוקדם

עלייה מדאיגה במספר מקרי המוות מאלצהיימר בארה"ב מדגישה את הצורך הדחוף בפריצת דרך טיפולית. אור חדש בקצה המנהרה מגיע בדמות גישות חדשות לאבחון מוקדם, המאפשרות התערבות יעילה יותר להאטת התקדמות המחלה.

על פי דיווח מאת פוקס ניוז, מקרי המוות בארה"ב כתוצאה מאלצהיימר זינקו ב-141% בשני העשורים האחרונים. כיום, 6.9 מיליון אמריקאים חיים עם המחלה הנוירודגנרטיבית הקשה. נתונים אלו מדגישים את הצורך הדחוף במציאת פתרונות טיפוליים יעילים יותר.

עם זאת, בשורה מעודדת מגיעה מכיוון המחקר המדעי. התקדמות טכנולוגית מאפשרת כיום גילוי מוקדם ומדויק יותר של אלצהיימר, באמצעות בדיקות מעבדה חדשניות. גילוי מוקדם זה פותח צוהר לאפשרויות טיפוליות רבות יותר, הן תרופתיות והן של שינוי אורח חיים, שיכולות להאט משמעותית את התקדמות המחלה ואף לשפר את איכות החיים של החולים.

פרופ' דוד טנה, מומחה לנוירולוגיה ומנהל המכון לשבץ מוחי וקוגניציה ברמב"ם מציין כי "איבחון מוקדם ומדויק של מחלת אלצהיימר יכול לסייע בתהליך בחינת התאמה לקבלת טיפול תרופתי אשר יכול להאט את מהלך המחלה, אך ורק אם יינתן בשלב ראשוני בו הוא עדיין עשויי להיות אפקטיבי. במקביל אבחון מוקדם שכזה יכול גם לעודד שינוי מהותי באורח החיים במטרה לעכב את התקדמות המחלה". פרופ' טנה, יו"ר היוצא של האיגוד הנוירולוגי, המשמש כיועץ לבדיקת דם חדשה בישראל לאבחון אלצהיימר בשם AD-Detect אף הסביר כי: "נוירולוגים בישראל ובעולם יכולים לאבחן את מחלת אלצהיימר באופן מדויק ובשלב מוקדם באמצעות סמנים ביולוגים חדשניים ולא רק בשיטות קליניות ותיקות בהן השתמשנו עד היום. האבחון המוקדם המדויק מהווה תחילתה של מהפכה בתחום ומעניק אפשרות להתערבות תרופתית ושינוי אורחות חיים להאטה ועיכוב של תהליכי המחלה."

יצוין כי בישראל, על פי הערכת עמותת עמדא, כ – 150,000 נשים וגברים מתמודדים כיום עם דמנציה ואלצהיימר. על פי תחזית משרד הבריאות, עד שנת 2050, מספר החולים בארץ עתיד לשלש את עצמו.

בדיקת הדם החדשה הנקראת AD-Detect ומיועדת לאיבחון מוקדם של אלצהיימר ברמת דיוק גבוהה באמצעות סמנים ביולוגים (ביו-מארקרים) מיוצגת בלעדית בישראל על ידי חברת מדיקל לינק ומיועדת לזהות ריכוז גבוה של חלבון עמילואיד בטא המעיד על אלצהיימר. את הבדיקה פיתחה ענקית הדיאגנוסטיקה האמריקאית Quest Diagnostics שאף מפענחת את דגימות הדם שנשלחות מישראל בטיסה למעבדה בקליפורניה.

הבדיקה כבר זמינה ברחבי הארץ ומיועדת לנשים ולגברים בכל גיל בעלי הפניה מרופא אשר במסגרת הבירור הרפואי של מצבם הקוגניטיבי, הופנו להמשך בדיקות. הבדיקה נכללת ברוב ביטוחי הבריאות הפרטיים ובחברת מדיקל לינק מעריכים שגם הביטוחים המשלימים של קופות החולים, צפויים להצטרף בקרוב.

לתאום יש להתקשר למוקד של מדיקל לינק המאויש 24/7 לטלפון 5901*

מוח
נערך בBing

*הי, נהנית מהתוכן באתר או בכתבה? נהדר! חשוב לדעת שהתוכן לא מהווה המלצה, חוות דעת מקצועית כלשהי או תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי, עוד חשוב לדעת – כל התוכן באתר מוגן בזכויות יוצרים ואסור להעתיק.

אהבתם את הכתבה? שתפו...

מה חדש?

דילוג לתוכן