הזעקה השקטה של סבא וסבתא – 6,827 מקרי התעללות והזנחה

אילוסטרציה, תרופות - צילום: jorono מ- Pixabay

יום המודעות הבינלאומי למניעת התעללות והזנחה של אזרחים ותיקים: נתונים מדאיגים על עלייה בהונאות

לרגל שבוע המודעות הבינלאומי למאבק בהתעללות והזנחת אזרחים ותיקים, חושף משרד הרווחה נתונים מדאיגים על התופעה בישראל:

מספר הדיווחים על התעללות והזנחה בשנת 2023

6,827 דיווחים חדשים – ירידה קלה לעומת 7,322 בשנת 2022.

הסיבה המסתמנת לירידה: המלחמה ברבעון האחרון של 2023, שהסיטה את תשומת הלב מצרכים סוציאליים.

הפגיעות הנפוצות ביותר: התעללות נפשית (31%), הזנחה (22%), התעללות פיזית (16%) וניצול כלכלי (16%).

זינוק משמעותי בהונאות: 109 תלונות בשנת 2023 לעומת 49 בשנת 2022 (עלייה של 153%).

מאפייני הפוגעים:

רוב הפוגעים הם בני משפחה (45%).

33% מהפוגעים הם בני הזוג של האזרחים הוותיקים.

3% מהפוגעים הם מטפלים ישראלים.

2% מהפוגעים הם עובדים זרים.

פעולות משרד הרווחה:

הפעלת 155 יחידות לטיפול ומניעת התעללות והזנחה ברחבי הארץ.

שיתופי פעולה עם גופים פיננסיים ובריאותיים להעלאת המודעות בקרב אזרחים ותיקים לסיכוני עושק והונאות.

הרחבת תכנית "עו"ד יד" לסיוע באכיפת ייפוי כוח מתמשך.

קיום ימי עיון והכשרות לאנשי מקצוע ולציבור הרחב.

הפצת עלוני מידע וסרטוני הסברה.

הפעלת תכניות להפגת בדידות.

דברי שר הרווחה והביטחון החברתי, יעקב מרגי:

"מפני שיבה תקום והדרת פני זקן". תופעת התעללות והזנחה באזרחים ותיקים היא מהחמורות שקיימות ויש להילחם בה ולמגר אותה. לאורך השנה הרחבנו תכניות ויצרנו שיתופי פעולה בין משרדיים ובין מגזריים וזאת על מנת להעלות למודעות את הנושא ולתת לאזרחים הוותיקים כלים להתמודד עם מקרים שכאלו. נמשיך להיות קשובים לצרכי האוכלוסייה הוותיקה ולפעול לכך שנגיע לכל אזרח או אזרחית ותיקה שסובלים מהזנחה או מאלימות"

מנכ"ל משרד הרווחה והביטחון החברתי, ינון אהרוני:

"אזרחים ותיקים הינם ההורים והסבים של כולנו ועלינו מוטלת החובה לשמור ולהגן עליהם. מינהל אזרחים ותיקים במשרד הרחיב באופן דרמטי את מגוון השירותים בקהילה עבור האזרחים הוותיקים, שירותים שביכולתם למנוע מקרים חמורים של התעללות מעצם כך שהאזרח הוותיק נשאר פעיל ובקשר עם הסביבה. בנוסף המשרד הניח תשתית של 155 יחידות למניעת התעללות בראשות עו"סים לטיפול ספציפי בתופעות אלו והסיר באופן דרמטי מחסומים בירוקרטיים רבים. נמשיך להקצות משאבים לחיזוק התשתיות שמאפשרות הזדקנות מטיבה".

משרד הרווחה יצר בשנה האחרונה, שיתופי פעולה עם גופים פיננסים ובריאותיים על מנת להעביר מידע לאזרחים וותיקים ולצמצם את תופעת העושק. בפרויקט משותף עם פורום החינוך הפיננסי של אגף הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל, הועברו כ- 100 הרצאות ברחבי הארץ, לאזרחים ותיקים בנושא מניעת עושק והונאות דיגיטליות.

כחלק מהמאבק לצמצום התופעה של ניצול כלכלי של אזרחים ותיקים ובמיוחד של אלו הסובלים מירידה קוגניטיבית, הורחבה תכנית "עו"ד יד" של משרד הרווחה בשיתוף עם האפוטרופוס הכללי, תכנית שמטרתה לסייע לאזרחים ותיקים לערוך ייפוי כוח בסביבה בטוחה וזאת על ידי חיבור בינם לבין עורכי דין מומחים בתחום שעורכים ייפוי כוח מתמשך בחינם למי שזקוק לכך.

מרבית הפוגעים – בני משפחה

באשר לאופי הפוגעים, מהנתונים עולה כי אחוז גבוה של הפוגעים באזרחים וותיקים הם ילדים (45%) ובני הזוג מהווים 33% מכלל הפוגעים. באשר למטפלים, אין הבדל מהותי בין מטפלים ישראלים לבין מטפלים זרים. 3% מכלל הפוגעים הם מטפלים ישראלים ואילו 2% הם עובדים זרים.

מרבית המקרים המופנים ביחידות לטיפול ומניעת התעללות והזנחה באזרחים נעשים על ידי עובדים סוציאליים מהמחלקות לשירותים חברתיים, בני משפחה ואף באמצעות פנייה עצמאית של הנפגע. פניות רבות מגיעות גם ממערכת הבריאות.

במסגרת הוועדה הבינמשרדית להתעללות והזנחה באזרחים וותיקים, פרסם משרד הרווחה עלון נורות אזהרה לזקנים מפונים ואף צולמו סרטוני הסברה בעניין בשפות העברית והרוסית. כמו כן, הועברו קורסי ליווי והכשרה למרכזי היחידות בתחום לטיפול ומניעת התעללות והזנחה (באמצעות ביה"ס המרכזי של משרד הרווחה למקצועות הרווחה).

במקביל מפעיל המשרד שורה של תכניות להפגת בדידות שבמסגרתן פוגשים אזרחים ותיקים איש את רעהו במסגרות חברתיות כגון, מועדוני מופ"ת, מרכזי יום, קהילת תומכות שבהם עובדים סוציאליים מומחים בזקנה ותכניות נוספות.

גל שחם

גל שחם- עו"ס ראשי לחוק הגנה על חוסים במנהל אזרחים ותיקים ומנהל תחום לטיפול ומניעת התעללות והזנחת אזרחים ותיקים במשרד הרווחה והביטחון החברתי: "התעללות והזנחה של אנשים מבוגרים היא תופעה מושתקת עקב מחסום הבושה או החשש מהפוגע. אזרחים ותיקים רבים שסובלים מהתעללות ומפגיעה לא ממהרים להתלונן עקב התלות בפוגע או חשש מכך שהדיווח יגרום לפגיעה באדם שקרוב אליהם כמו בני משפחה. על כן חשוב מאוד שאנחנו כאזרחים כשכנים כחברים וכבני משפחה נהיה ערניים לאנשים המבוגרים בסביבתנו, נשאל לשלומם, ולא נהסס להתקשר ליחידות למניעת התעללות ברשויות המקומיות לקבל מידע וייעוץ במקרה שיש חשש לפגיעות אלו. אני קורה לציבור לפנות אלינו או דרך הרשויות המקומיות או ישירות למוקד 118".

מהי פגיעה באזרחים ותיקים?

כיצד מגדירים פגיעה?

שימוש באלימות פיסית או מילולית

מניעת גישה למזון מניעת גישה לתרופות, טיפול רפואי או נפשי.

מניעת גישה לכסף.

מניעת גישה לאמצעי תקשורת.

מניעת גישה לחומרי חיטוי והיגיינה

שיתוף במידע חלקי או כוזב שנועד לשלוט או להפחיד.

הגברת בידוד ללא צורך .

ניצול המשאבים הכלכליים שלכם.

ביחד נוכל למנוע התעללות והזנחה של אזרחים ותיקים ולשמור על כבודם ורווחתם.

אילוסטרציה, תרופות - צילום: jorono מ- Pixabay
אילוסטרציה, תרופות – צילום: jorono מ- Pixabay

*הי, נהנית מהתוכן באתר או בכתבה? נהדר! חשוב לדעת שהתוכן לא מהווה המלצה, חוות דעת מקצועית כלשהי או תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי, עוד חשוב לדעת – כל התוכן באתר מוגן בזכויות יוצרים ואסור להעתיק.

אהבתם את הכתבה? שתפו...

מה חדש?

דילוג לתוכן